Tudod-e?

Milyen szempontokat érdemes mérlegelned a pályaválasztásod során?

A legfontosabb három kérdéskör, amit célszerű átgondolnod a továbbtanulásra, pályaválasztásra készülve:

  • Mi érdekel? – Mire szánsz időt szívesen? Van-e hobbid? Milyen tevékenységek okoznak örömet számodra? Mi az, aminek szívesen utána olvasol? Mi az, ami leköti a figyelmedet? Milyen témákról szóló videókat nézel örömmel?
  • Miben vagy jó? – Mik az erősségeid? Mit tudsz jól csinálni? Milyen tevékenységek végzésében vagy ügyes?
  • Mit tudsz kezdeni azzal a szakmával, foglalkozással, ami mellett döntesz? –Hol tudsz vele elhelyezkedni? A környékeden van-e lehetőség vele munkát találni? Mennyire keresett az adott szakma?

Milyen lehetőségeid vannak az érdeklődésed feltérképezésére?

Segítségedre lehet a következő kérdések végiggondolása:

  • Milyen témakörökkel foglalkozó internetes oldalakat keresel fel szívesen?
  • Milyen YouTube videókat nézel örömmel, milyen témájú TV műsorok érdekesek számodra?
  • Milyen tevékenységeket (hobbi, sport, házimunka) végzel a legszívesebben?
  • Ha nem lenne szükséged pénzre, mivel töltenéd el az életedet?
  • Milyen tevékenység ragad úgy magával, hogy teljesen belefeledkezel?
  • Milyen játékokat élveztél a legjobban kisgyerekként?
  • A családodban, ismeretségi körödben előforduló szakmák, foglalkozások közül melyek érdekelnek téged?
  • Milyen tantárgyakat kedvelsz? Mi tetszik bennük? Mely témakörök érdekelnek különösen az egyes tantárgyakon belül?

Különböző kérdőívekkel is bővítheted a pályaválasztáshoz kapcsolódó önismeretedet. Keresd fel az alábbi oldalakat!
https://pom.oktatas.hu; https://palyaorientacio.nive.hu

Miben tud segíteni a Nemzeti Pályaorientációs Portál?

https://palyaorientacio.nive.hu a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által működtetett pályaorientációs portál. Hasznos információkkal, eseménynaptárral – mely a pályaorientációs rendezvények időpontjait, helyszíneit rögzíti –, pályaválasztást segítő kérdőívekkel (érdeklődési irányok, kompetencialeltár, foglalkoztathatósági skála,
mobilitás), foglalkozás leírásokkal segíti a pályaválasztási döntésed meghozatalát. Külön felület van az általános iskolások számára, ahol kitöltheted az érdeklődési irányok kérdőívet, de a kérdőívek fül alatt is találsz pályaválasztáshoz kapcsolódó kérdőíveket (pl.: tantárgyi érdeklődés, szabadidőmérleg).

Hogy mi az a POM?

Ezen a felületen feltett kérdések megválaszolása megkönnyíti a továbbtanulási döntésed meghozatalát.
Kitölthetsz kérdőíveket magadról (érdeklődés kérdőív, személyes tulajdonságok kérdőív), mérlegre teheted képességeidet (kompetencia kérdőív, MTMI – Műszaki Tudományos Matematikai Informatikai – feladatsor), tájékozódhatsz a szakmák, pályák világáról (283 pályaprofil leírás). A kérdőívek kitöltése után visszajelzést kapsz magadról, illetve ötleteket az érdeklődésednek, képességeidnek megfelelő továbbtanulási irányokról.

Javaslatokat is kapsz a további tájékozódásra.

https://pom.oktatas.hu

Mire jók az érdeklődési kérdőívek? Hogyan használd ezeket?

Ezek a kérdőívek segítenek megfogalmazni, hogy mi az, ami igazán érdekel és mi az, ami kevésbé. Megmutatják az érdeklődési- és az azokhoz kapcsolódó foglalkozási területeket. A kérdőívek eredményeit gondold át alaposan, mivel segíthetnek az érdeklődésednek megfelelő foglalkozás és képzés kiválasztásában. Ez hozzájárulhat ahhoz, hogy tanulmányaidat szívesen végezd és sikerélményed legyen az általad választott területen, iskolában. Fontos tudnod, hogy ezek a kérdőívek nem adnak kész megoldást a pályaválasztással kapcsolatos kérdésekre, nem veszik el tőled a döntés lehetőségét.

Tudod-e miben vagy jó? – A képességeid, erősségeid tudatosítása

Hogyan tudsz az erősségeidre rálátni? Egyrészt, ha figyelsz a visszajelzésekre, amit másoktól kapsz pl.: az edződ nem véletlenül biz meg téged, hogy legyél a csapat irányítója, másrészt az egyes tevékenységeid során is megmutatkozhatnak ezek.
Ne ijedj meg, ha bizonytalan vagy az erősségeidet, képességeidet illetően. Bátran kérdezd meg a számodra fontos személyeket (család, barátok, edző, tanár), hogy ők miben látnak téged jónak, ügyesnek!

Kérdezz rá arra is, hogy ezt miből látják! Fontos tudnod azt, hogy a képességek kitartó munkával, gyakorlással fejleszthetők!

Hogyan bővítheted a pályaismeretedet?

Magyarországon jelenleg a „Szakmajegyzékben” 176 szakma szerepel. Az egyes szakmák, foglalkozások különböző ismereteket, tulajdonságokat, képességeket igényelnek.

A pályaismereted bővítésének több lehetősége van:

  • Érdemes foglalkozás leírásokat olvasnod, mivel ezekben sok olyan fontos információt megtalálsz, ami segít mérlegelni, hogy mennyire vonzó számodra az adott szakma. A leírásokból kiderül, hogy az egyes foglalkozások gyakorlásához milyen képzettség szükséges, milyen feladatokat, tevékenységeket végeznek a szakemberek az adott területen, milyen időbeosztással és milyen körülmények között dolgoznak, illetve mennyi pénzt kereshetnek havonta. Ezek elérhetőek:
    https://palyaorientacio.nive.hu/szakmaleirasok
  • Hasznos információkhoz juthatsz a foglalkozás bemutató filmekből is. Ezek elérhetők:
    https://palyaorientacio.nive.hu/videotar
    https://mediaklikk.hu/musor/mesterember/
  • Tanulságos lehet egy adott munkakörben dolgozó emberrel beszélgetned arról, hogyan telik egy napja, mit csinál pontosan. Különböző rendezvények látogatásával is bővítheted a pályaismereted. Ilyen rendezvények pl.: Szakmák Éjszakája, Szakma Sztár Fesztivál.

Milyen munkaerőpiaci szempontokat érdemes figyelembe venned?

Mennyire keresett a munka világában egy adott szakma? Milyenek az elhelyezkedési lehetőségek? Mely szakmák iránt van nagy kereslet? Hogy változik a munkahelyek világa? Mennyit érnek az egyes végzettségek és milyen jövője van az adott szakmának?
Ezekre nem könnyű rálátnod, ezzel kapcsolatban kérd ki a számodra fontos felnőttek (szüleid, tanáraid) véleményét!

Miért érdemes részt venni a középiskolák által szervezett nyílt napokon?

Az iskolák megismerésének egyik hatékony lehetősége a nyílt napokon való részvétel. A személyes megtapasztalás az egyik leghatékonyabb információszerzési mód. Az iskolák által szervezett nyílt napokon megismerkedhetsz az intézmények programjával, tanáraival. A szüleiddel közösen vehettek részt a nyílt napon és meghallgathatjátok az iskoláról szóló általános tájékoztatást. Készülj ezekre a találkozásokra, fogalmazd meg kérdéseidet!

Nyílt napok időpontjai megtalálhatók az iskolák honlapján, illetve a „Zala vármegyei pályaválasztási tájékoztató” kiadványban.

Milyen lépések segíthetik a pályaválasztással, iskolaválasztással kapcsolatos döntés meghozatalát?

  1. Érdeklődésed és képességeid feltérképezése pl.: kérdőívek kitöltésével.
  2. Beszélgetés a szülőkkel, családdal, tanárokkal, barátokkal a továbbtanulásról.
  3. A számodra érdekes szakmák, foglalkozások mélyebb megismerése.
  4. Üzemlátogatásokon való részvétel.
  5. Pályaválasztási Programon való aktív részvétel.
  6. Pályaválasztási tájékoztató tanulmányozása.
  7. Részvétel az iskolák nyílt napjain.
  8. Középiskolák által indított képzések, osztályok áttekintése, a szempontjaidnak megfelelő rangsor felállítása.
  9. Jelentkezés a kiválasztott iskolákba, szakokra.

Mit érdemes átgondolnod az iskolatípus kiválasztása kapcsán?

  • Miért lenne jó nekem, ha ebbe az iskolatípusba vennének fel?
  • Milyen képességeim fejlődhetnének itt különösen?
  • Mennyire szolgálja terveim megvalósítását ez az iskolatípus?
  • Milyen nehézségekre, kihívásokra számíthatok az egyes iskolatípusokban?
  • Mennyire szeretek tanulni? Mennyire vagyok elkötelezett a tanulásban?

Ismerd meg a jelenleg választható iskolatípusokat! Fontos, hogy a számodra legmegfelelőbb mellett dönts.

A szakképző iskolai oktatás gyakorlatorientált, ahol a legfőbb cél egy adott szakma magas szinten való elsajátítása. Nem kell már most a beiratkozásnál szakmát választanod, elég, ha tudod mely ágazat érdekel. A képzés ideje három év.
Akkor célszerű ezt az iskolatípust választanod, ha gyakorlatias típus vagy és rövidebb ideig szeretnél tanulni.

A technikum egyesíti a gimnázium és a szakmatanulás előnyeit. A technikumban a közismereti tárgyak (pl.: magyar, történelem, matematika) oktatásán kívül szakmai elméleti és gyakorlati képzésben is részesülhetsz. A tanulmányok végén érettségi bizonyítványt és technikus végzettséget igazoló oklevelet szerezhetsz, amivel rögtön elhelyezkedhetsz. A technikumban megszerzett tudás jó alap lehet a szakirányú felsőoktatásban való továbbtanulás során is. A képzés ideje öt év.
Akkor érdemes ezt az iskolatípust választanod, ha egyszerre szeretnél szakmát és érettségit szerezni.
A szakgimnázium érettségire és szakképesítés megszerzésére felkészítő képzés. Itt olyan szakmákat tanulhatsz, melyek nem kerültek be a technikusi képzésbe. Ezek a művészeti, közművelődési, pedagógiai képzések; ilyen például a pedagógiai munkatárs, artista, ötvös. Képzési idő öt év.
A gimnáziumi képzési formát elsősorban akkor célszerű választanod, ha szívesen tanulsz, és nem okoz számodra gondot a tanulás, illetve az érettségit követően szeretnél továbbtanulni a felsőoktatásban. A gimnáziumi osztályok esetében tagozatok, specializációk közül választhatsz, így lesznek tantárgyak, melyeket kezdetektől magasabb óraszámban tanulhatsz. A 10. évfolyamtól fakultációt választhatsz, mely az emelt szintű érettségire készít fel.

Melyek a legfontosabb időpontok a továbbtanulással kapcsolatban?

2024. október 20. A középfokú iskolák, kollégiumok nyilvánosságra hozzák a honlapjukon a felvételi tájékoztatójukat

2024. december 2. A tanulók jelentkezése a központi írásbeli felvételi vizsgára közvetlenül a központi írásbeli felvételi vizsgát szervező – az Arany János Tehetséggondozó Programra történő pályázat benyújtása esetén a pályázatban megjelölt – intézménybe.

2025. január 18., 10.00 Központi írásbeli felvételi vizsgák az érintett 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokban. Központi írásbeli felvételi vizsgák a kilencedik évfolyamra és az Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkezők számára az érintett intézményekben.

2025. január 28., 14.00 Pótló központi írásbeli felvételi vizsgák a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokban, továbbá a kilencedik évfolyamra, valamint az Arany János Tehetséggondozó Programba jelentkezők számára azoknak, akik az előző írásbelin alapos ok miatt nem tudtak részt venni.

2025. február 7. A központi írásbeli felvételi vizsgát szervező intézmények a Hivatal által meghatározott módon értesítik az írásbeli eredményéről a tanulókat.

2025. február 20. Az általános iskola továbbítja a tanulói jelentkezési lapokat a középfokú iskoláknak, a tanulói adatlapot a Hivatalnak. (A 6 és 8 évfolyamos gimnáziumba történő jelentkezésről a tanuló közvetlenül is továbbíthatja a jelentkezési lapot a gimnáziumnak, a tanulói adatlapot a Hivatalnak.)

2025. március 3. – március 20. A szóbeli vizsgák az általános felvételi eljárás keretében.

2025. március 21. A középfokú iskola eddig az időpontig nyilvánosságra hozza a jelentkezők felvételi jegyzékét

2025. március 25–27. A tanulói adatlapok módosításának lehetősége.

2025. május 5. A felvételt hirdető középfokú iskolák megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak.

2025. június 25–26. Beiratkozás a középfokú iskolákba.

Mi alapján döntenek a középiskolák a felvételről?

Háromféle módszer valamelyike alapján (iskola határozza meg)

  • Tanulmányi eredmények vagy
  • Tanulmányi eredmények + Központi írásbeli (min.50% súly) vagy
  • Tanulmányi eredmények + Központi írásbeli (min.50% súly) + Szóbeli meghallgatás (max. 25% súly)

Mit kell tudni a szakképző iskoláról?

A szakképző iskolában három év a képzési idő. Az első évben a közismereti tárgyak mellett ágazati alapoktatás folyik. Az első év végén történik az ágazati alapvizsga letétele, valamint a konkrét szakma kiválasztása. A szakképző iskolákban és a technikumokban is ágazati alapoktatás folyik a képzés első szakaszában, ezért a 9. évfolyam végén, különbözeti vizsga nélkül, átjárhatóság van a két iskolatípus között.
Ezt követően két év szakirányú oktatás következik duális képzésben. A harmadik év végén a sikeres szakmai vizsga letétele után államilag elismert bizonyítványt szerezhetsz. A végzést követően lehetőséged van – két év alatt – az érettségi bizonyítvány megszerzésére is.
Minden szakképzésben részt vevő tanulónak – tanulmányi eredménytől függően –ösztöndíj jár, amelyet a továbbiakban – a duális képzésben – munkabér vált fel. Az ösztöndíj mértéke a mindenkori minimálbér meghatározott százaléka.

Mit kell tudni a technikumról?

A képzési idő öt év. Az első két év ágazati alapozása után történik az ágazati alapvizsga letétele és a szakmaválasztás. Ezt követően a szakmai oktatás duális képzés keretében folyik tovább. A negyedik év végén, a három kötelező közismereti tárgyból (magyar, történelem, matematika) érettségi vizsgát kell tenned. Az idegen nyelvi és a szakmai érettségire az ötödik év végén kerül sor. A sikeres vizsga után két végzettséget igazoló bizonyítványt kaphatsz: érettségi bizonyítványt és technikusi szakmai végzettséget igazoló oklevelet. A technikumban végzettek jelentős előnyt élveznek a felsőoktatási felvételnél szakirányú továbbtanulás esetén.
Minden szakképzésben részt vevő tanulónak – tanulmányi eredménytől függően – ösztöndíj jár, amelyet a továbbiakban – a duális képzésben – munkabér vált fel. Az ösztöndíj mértéke a mindenkori minimálbér meghatározott százaléka.

Átjárhatóság az iskolatípusok között?

  • Technikumba: az alapvizsgáig (10. évfolyam végéig)

    – Gimnáziumból
    – Szakképző iskolából
    – Másik technikumból

  • Szakképző iskolába: az alapvizsgáig (9. évfolyam végéig)

    – Technikumból
    – Másik szakképző iskolából
    – Gimnáziumból

Mi a duális képzés?

Ahhoz, hogy igazán jó szakember váljék belőled széles körű képzésre lesz szükséged. Ezt biztosítja a duális képzés, hiszen a szakmádhoz szükséges elméleti oktatást elsősorban a szakképző intézményben sajátíthatod el, a szakirányú gyakorlati oktatást pedig az intézménnyel együttműködő cégek, vállalatok végzik. Így már a szakma megszerzése előtt valós gazdasági környezetben, korszerű elméleti és gyakorlati ismereteket szerezhetsz.
A duális szakképzés alatt a cégek szakképzési munkaszerződést kötnek veled, melyet a szakképesítés megszerzése után – kölcsönös megelégedés esetén – munkaszerződéssé is átalakíthatnak.

Mennyi ösztöndíj, munkabér, pályakezdési juttatás jár a szakképzésben tanulóknak?

A szakképzési törvény szerint az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan a szakmajegyzékben meghatározott időtartamig a nappali rendszerű szakmai oktatásban tanulói jogviszonyban részt vevő diákok jogosultak ösztöndíjra.

Az ösztöndíj alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege, ami 2025-ben 100.000 Ft.

 

A 2024/2025-ben érvényes juttatások az alábbiak:

SZAKKÉPZÉSBEN TANULÓK ÖSZTÖNDÍJAI
(tanulói jogviszony, nappali rendszerű oktatás)
Alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege, 2025-ben 100.000 Ft
ÁGAZATI ALAPOKTATÁS
Ösztöndíj TECHNIKUM Ösztöndíj a SZAKKÉPZŐ ISKOLA
(9-10. évfolyam) havonta (9. évfolyam) havonta
összege 2025-ben összege 2025-ben
8 %  8.000 Ft 16 %   16.000 Ft
SZAKIRÁNYÚ OKTATÁS
Ösztöndíj Pályakezdési juttatás
(havonta nem duális képzés esetén) (egyszeri, első szakma megszerzése után)
tanulmányi átlag összege 2025-ben összege 2025-ben
2,00 -2,99 8 %    8.000 Ft 133 %   133.000 Ft
3,00 -3,99 25 %  25.000 Ft 184 %   184.000 Ft
4,00 -4,49 42 %  42.000 Ft 243 %   243.000 Ft
4,49 < 59 %  59.000 Ft 302 %   302.000 Ft
RÁSZORULTSÁGI TÁMOGATÁS HAVI ÖSSZEGE (pályázható)
tanulmányi átlag összege 2025-ben
3,50 – 3,99 16 %  16.000 Ft
4,00 – 4,49 25 % 25.000 Ft
4,49 felett 34 % 34.000 Ft

 

A duális képzésben szakképzési munkaszerződéssel rendelkezők részére a vállalkozás munkabért fizet. A szakképzési munkaszerződés alapján kifizetett munkabér havi mértékének összege a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltsége egyhavi összege, de legfeljebb annak százhatvannyolc százaléka, amelynek megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy szakmai felkészültségét és tanulmányi eredményeit. Ez a munkabér 2025-ben havonta legalább 100.000 Ft.

Milyen alkalmassági vizsgálatok vannak a szakképzésbe való jelentkezésnél?

A pályaalkalmassági követelményeket törvény határozza meg. A szakképzésbe való bekapcsolólódás előtt alkalmassági vizsgálatra kerülhet sor.
Azt, hogy a szakképzés megkezdéséhez szükséges-e egészségügyi vagy pályaalkalmassági követelmény teljesítése, a képzési és kimeneti követelmény írja elő.

Egészségügyi alkalmasság: annak az orvosi szakvéleményre alapozott megállapítása, hogy a szakképzésbe bekapcsolódni szándékozó személy testi adottságai, egészségi- és pszichikai állapota alapján képes-e önmaga és mások veszélyeztetése nélkül a választott szakma szerinti tevékenységre, a foglalkozás gyakorlására és a szakmai vizsgára való felkészülésre.

Pályaalkalmassági követelmény: a szakképzésbe történő bekapcsolódás – képzési és kimeneti követelményekben meghatározott – azon feltétele, amely alapján megállapítható, hogy a szakképzésben részt venni szándékozó személy képességei, készségei alapján sikeresen fel tud készülni a szakmai vizsgára és a szakma végzésére.

Ezeket a követelményeket a felvételi tájékoztatóban nyilvánosságra kell hozni.

Mikor érdemes pályaválasztási tanácsadásra jelentkezned?

  • Akkor, ha bizonytalan vagy az iskolatípus vagy a szakképzés irányának kiválasztásában.
  • A képességeiddel kapcsolatos kételyeid vannak.
  • Pályaelképzelésed kialakulatlan.
  • Nem világos számodra, hogyan hozzál megfelelő döntést.

A tanácsadási folyamat több találkozásból állhat, egy-egy alkalom rendszerint egy-másfél órát vesz igénybe. Az egyéni beszélgetés – szükség esetén – a képességek felmérésével vagy az érdeklődés feltérképezésével egészülhet ki. (Szüleid igényelhetik számodra!)

Tanácsadás helyszíne:
Zala Vármegyei Kormányhivatal
Foglalkoztatási, Munkaügyi és Munkavédelmi Főosztály
8900 Zalaegerszeg, Mártírok útja 42-44.
Tanácsadásra a következő telefonszámon lehet időpontot kérni: 30/155-5325